Smetanka lékařská
Je období pampelišek pro někoho plevel pro někoho užitečná léčivá bylina. Včera jsem natrhala květy pampelišky a udělám pampeliškový sirup (med).
Sbírají se listy před květem, kořen na jaře a na podzim, stonky květů během květu a květ.
Pampeliška léčí choroby jater a žlučníku, také cukrovku, pročišťuje krev a proto pomáhá při léčbě dny a revmatismu.
Marie Treben doporučuje při cukrovce sníst 10 stonků denně po dobu kvetení pampelišek. Nejprve se pampeliška omyje i s květem, květy se odtrhnou a stonky se pomalu žvýkají. Při chronickém zánětu jater (hepatitidě) stačí sníst 5-6 stonků denně. Čerstvé stonky pampelišky mohou bezbolestně rozpustit žlučníkové kameny, regulují činnost jater a žlučníku. Z usušených kořenů pampelišky děláme čaj , který pročišťuje krev, pomáhá při trávení, podporuje pocení a močení, vzpružuje (1 vrchovatou lžičku kořene dáme na noc do 250 ml studené vody, ráno ohřejeme a přecedíme, popíjíme po doušcích před a po snídani).
Recept na sirup dodám jak bude hotový.


Žádné komentáře:
Okomentovat