Zlatobýl kanadský
nachází se na suchých místech, výživných půdách na pastvinách, lukách, podél cest i kolem lesů. Kvetete zlatavěžlutě. U nás je známa od první poloviny 19.století.
Má silné dezinfekční účinky, odvodňuje, odstraňuje ledvinový a močový kámen i písek, mužům pomáhá pří zvětšené prostatě, pomáhá léčit špatně hojící se rány, ekzémy a vyrážky, výplachy pomohou při zánětu pochvy, kloktá se při zánětech dásní a zpevňuje zuby.
Způsoby užívání :
Čaj : 2 čajové lžičky na 250ml horké vody 10 minut luhujeme, popíjíme 2x-3x denně
Koupel : 2 dvouhrsti bylinek přidáme do 2l vroucí vody, povaříme 10 minut a dalších 20 minut necháme luhovat. Zcedíme, necháme vychladnout na tělesnou teplotu. Ručník namočíme do výluhu a přikládáme na postižené místo.
Mast : 2 hrsti listů zlatobýlu opláchneme, necháme uschnout a vložíme do 200g rozpuštěného horkého sádla. Necháme dva dny v chladu macerovat, pak znovu rozpustíme a přecedíme přes plátýnko, pořádně vymačkáme a přelijeme do dóziček. Uchováváme v chladu. Po celý rok máme první pomoc na všechno.
Zlatobýlová mast je výborná na různé rány, a to i hnisavé a nehojící se. Používá se při ekzémech, lupénce, podlitinách, bércových vředech, dají se s ní léčit hemeroidy (i krvácející). Potíráme jí břicho při ztvrdnutí, osvědčila se i jako zevní prostředek při nádorech, někteří léčitelé ji doporučují při reflexní terapii – zejména v oblasti ledvin.
Místo ošetřené mastí můžeme pro větší účinek následně ještě zahřát.


Žádné komentáře:
Okomentovat