Zlatobýl obecný (Celík zlatobýl)
bylinku najdeme na okrajích lesů, v příkopech, na stráních a pasekách. Je košatá, obsypaná zlatožlutými květy a dosahuje výšky 80-100 cm. Květy sbíráme od července do září až října.
Používáme při onemocnění střev a při krvácení střev.
Především se vychvaluje jako vynikající bylinka při chorobách ledvin.
Bylinka odvodňuje a doporučuje se při každé chorobě ledvin a močového měchýře. Zlatobýl spolu se svízelem a hluchavkou žlutou nebo bílou dobře působí při svraštění i při zavodnění ledvin, i při umělé ledvině (dialýze). Za týden se dostaví zlepšení při pití 3 šálků denně této směsi. Používáme však bylinky čerstvě natrhané. Po třech týdnech pití čaje si na nic nebudete stěžovat.
Zlatobýl se osvědčil jako léčivka, nejlépe ovlivňující citový život člověka. Při zklamáních a jiných duševních zátěžích (smrt blízkého, rozchod, atd.) bychom měli pít čaj ze zlatobýlu.
Způsoby užívání :
Čaj : 1 vrchovatá čajová lžička zlatobýlu na 250ml vody, zapaříme a necháme krátce vyluhovat.
Čajová směs : zlatobýl, svízel, žlutou nebo bílou hluchavku (ve stejném poměru) smícháme, 1 vrchovatou čajovou lžičku směsi na 250 ml vody, zapaříme a krátce vyluhujeme.


Žádné komentáře:
Okomentovat