Růže šípková
(rosa canina)
Za chvíli nám budou dozrávat šípky a začnou žně. Tahám děti na procházky a trhám hromady šípků (děti to vůbec nebaví). Už se těším jak budu dělat sirup, likér, marmeládu, olej a něco nasuším na čaj.
Šípky sbíráme v době plné zralosti v září a říjnu. Dřív, než působením mrazu začnou měknout. Šípky sušíme nejlépe při umělém teple, cca 60°C, poté pomalu dosušíme při pokojové teplotě. Vitamin C v šípcích nevydrží déle než rok.
U nás roste hojně v houštinách, na okrajích lesů, v hájích, podél cest na suchých stanovištích. Keř je kolem 3 metrů vysoký, listnatý, květy jsou bledě růžové, plody vejčité, červené o velkosti 2 cm.
Šípek je obsahuje velké množství vitaminu C, dále vitamin B, třísloviny, organické kyseliny, cukry, minerální látky, flavonoidy, silice, slizy, pektin. Kromě toho také taniny, glukózu a pryskyřice, mají stahující a hemostatické účinky (zastavují krvácení), dále působí močopudně, očistně (detoxikace), proti chudokrevnosti (anémii), kurdějím a celkově posilují organismus.
Šípek je dobrý na imunitní systém, záněty močových cest a ledvin, koliku žaludku, zlepšuje stav vlásečnic (kapilár), nachlazení, kašel, horečku, čistí krev.
Sirup ze šípků se doporučuje při avitaminóze (chorobný stav vyvolaný naprostým nedostatkem určitého vitamínu) a jako svíravý prostředek při průjmech, ledvinových chorobách, nemocech močového měchýře a žlučníku, při vředovitosti dutiny ústní a zánětech v krku. Šípkový čaj pomáhá při krvácení dásní a paradontóze.
Kontraindikace u šípku není žádná. Čaje můžeme vypít litr i víc denně, pokud nám nevadí časté močení.
Šípkový olej je v Rusku nazýván Král olejů nebo Olej krásy a je používán již tisíce let. Olej můžeme používat vnitřně i zevně. Je zdrojem vitamínu C, A, D, E a železa. Navrací pokožce pružnost a pevnost, zabraňuje stárnutí kožních buněk, vyživuje pokožku, eliminuje jizvy, lze jej použít na ekzémy, lupénku a dermatitidu. Můžeme jej používat místo krému (rychle se vstřebává a nezanechává mastné stopy) nebo jej přidáme do domácího krému. Vnitřně pomáhá odstraňovat žlučníkové kameny, upravuje a zlepšuje činnost žlučníku a ledvin.
Způsoby užívání :
Čaj : 2-3 lžičky sušených šípků na litr vody, namočíme přes noc a druhý den 10 minut prohříváme, můžeme prohřát večer a druhý den přecedit a ohřát.
Sirup : 1 kg šípků, 1,5 l vody, 1 kg cukru (krystal nebo třtinový, nechám to na vás), 1 lžička kyseliny citronové.
Šípky omyjeme a rozdrtíme mixérem a dáme do hrnce. Zalijeme 3/4 litrem vody a za občasného míchání prohříváme 10 minut (NEVAŘÍME). Poté přecedíme přes plátýnko, pořádně vymačkáme a tekutinu dáme stranou. Šípky vrátíme do hrnce a zalijeme dalším 3/4 litrem vody. Opět prohříváme 10 minut, přecedíme a pořádně vymačkáme. Obě tekutiny smícháme, přidíme cukr a kyselinu citronovou a prohříváme dokud se vše nerozpustí. Přelijeme do čistých, horkou vodou vypláchnutých lahví, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru, vychlazené skladujeme v chladu a suchu, po otevření v lednici.
Sirup podáváme ředěný vodou nebo jím osladíme mírně vychlazený čaj (abychom nepřišli o cenné vitamíny).
Pomáhá při rekonvalescenci, posiluje a čistí organismus, bojuje s chřipkou a nachlazením.
Šípkový sirup s pomerančem, citronem a medem :
1 kg šípků, 1,5 l vody, 1,5 kg cukru, šťáva z 1 pomeranče a 1 citronu, 5 lžic medu.
Šípky omyjeme a rozmixujeme, zalijeme vodou a necháme v lednici 24 hodin luhovat. Druhý den zahřejeme (NEVAŘÍME), poté přecedíme přes plátýnko a pořádně vymačkáme. Přidáme cukr (množství dle tekutiny 1:1), šťávu z citrusů a med, vrátíme na mírný oheň , prohříváme a mícháme dokud se vše nerozpustí.
Přelijeme do čistých, horkou vodou vypláchnutých sklenic, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Vychlazené skladujeme v lednici. Pokud budeme konzervovat můžeme uchovávat na chladném a suchém místě.
Vysoký obsah cukru by měl sirup konzervovat, ale můžeme přidat kyselinu sorbovou (Dr.Oetker - Pomůcka ke konzervování) nebo přidáme kyselinu citronovou.
Receptů je spousta, napsala jsem vám ty které dělám a chutnají nám. Jestli máte nějaký jiný recept můžete se se mnou podělit, ráda jej vyzkouším.
Šípkový likér : 200 g šípků, 100 g třtinového cukru, 0,5 l 40% alkoholu (vodky, lihu, slivovice), 0,4 l převařené vody nebo kojenecké.
Zralé tvrdé šípky omyjeme a rozdrtíme mixérem, spolu s cukrem nasypeme do sklenice a zalijeme alkoholem. Necháme měsíc luhovat při pokojové teplotě, každý den protřepeme. Po měsíci přecedíme přes plátýnko nebo kávový filtr, zředíme převařenou, vychlazenou vodou a přelijeme do čistých lahví.
Denně stačí panáček jako prevence.
Šípkový olej : kupovala jsem lisovaný za studena (https://www.centrum-bylin.cz/Sipkovy-olej-100ml-Harmonic), ale můžeme si jej i vyrobit. Budeme potřebovat zralé tvrdé šípky a kvalitní olej lisovaný za studena (olivový, mandlový, slunečnicový). Šípky omyjeme, rozdrtíme a vložíme do zhruba 1/3 sklenice, zalijeme olejem. Sklenici necháme stát na slunném místě a každý den protřepeme. Necháme 4 - 6 týdnů macerovat. Poté přecedíme přes plátýnko a přelijeme do čisté sklenice. Uchováváme v chladu a suchu.


Žádné komentáře:
Okomentovat